99,9% Klientów poleca PEPI (2 669 zweryfikowanych ocen)
99,9% Klientów poleca PEPI (2 669 zweryfikowanych ocen)

Płaska poduszka – wady, zalety, zastosowanie

Zanim rozpoczniemy opis czym właściwie jest płaska poduszka oraz jakie niesie za sobą konsekwencje jej używanie, to warto opowiedzieć o tym jak wygląda początkowy etap życia noworodka. Noworodek posiada, a raczej nie posiada rozwiniętej motoryki, a przez to nie kontroluje ruchów własnego ciała. Napięcie mięśniowe znacznie różni się od napięcia osoby dorosłej, a to skutkuje brakiem utrzymania chociażby główki w odpowiedniej pozycji. Przyśpieszenie oraz ułatwienie zdobycia umiejętności motorycznych wymaga od nas pewnej wiedzy. Przede wszystkim ze względu na właśnie braki w motoryce – warto stosować płaską poduszkę, która jest nie tyle najodpowiedniejszą opcją w przypadku noworodków, ale również najzdrowszą.

Co to jest poduszka płaska? Co ją wyróżnia?

Płaska poduszka to produkt dedykowany stricte dla niemowlaków i najmłodszych dzieci. Wyróżnia ją np. pomniejszona ilość wypełnienia względem innych poduszek, a to skutkuje tym, że jest o wiele cieńsza niż standardowa poduszka. Porozmawiajmy np. o poduszce płaskiej stworzonej na bazie materiału Velvet.

 1. Naturalny materiał, czyli bawełna, która nie tylko jest eko, ale również doskonale „oddycha” W naszym sklepie oferujemy tylko produkty z atestami oraz do produkcji poszewek używamy tuszu, który nie jest toksyczny.
 2. Tkanina Velvet – Aksamitna, świetnie wyglądająca, a do tego doskonale się ją czyści, nie wchłania płynów co jest jednym z największych plusów przy zastosowaniu u niemowląt.
 3. Antyalergiczne wypełnienie, czyli „must have” dla dzieci. Włóknina silikonowa nie podrażnia skóry ani oczu, a to sprawia, że nadaje się świetnie jako wypełnienie w poduszkach płaskich.

Nasze poduszki dla niemowląt nie posiadają zamków błyskawicznych dzięki czemu nie ma możliwości na podrażnienia, podrapania itd. u niemowlaka. Ręczne szycie zapewnia doskonałą jakość oraz estetykę.

Zastosowanie płaskiej poduszki, od kiedy?

Od kiedy można stosować płaską poduszkę? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest tak oczywista jak się wydaję. Największą zależnością jest to jaką poduszkę chcemy zastosować/zakupić oraz to z czego się składa. Standardowo – płaska poduszka dla niemowląt stworzona została by nie utrudniać niemowlakowi swobodnego poruszania głową, a tym samym nie zaburzać jego funkcjonowania. Ułatwia zachowanie kręgosłupa w linii prostej, a ponadto nie unosi główki do góry co utrudniałoby „poruszanie”

Kiedy przyda się nam płaska poduszka?

Płaska poduszka do spania – Przyda nam się praktycznie zawsze i wszędzie. Można jej użyć nie tylko w łóżeczku dla dziecka, ale np. w gondoli czy foteliku. Najlepiej sprawdzają się poduszki małych wymiarów. Nie będą się rolować, a tym samym nie ograniczą ruchów dziecka. Najbardziej uniwersalnym wymiarem jest: 25×35 cm.

 • do wózka dziecięcego / gondoli – poduszka płaska do wózka typu gondola dodatkowo zapewni większy komfort dziecka podczas spacerów. Ma działanie lekko amortyzujące wstrząsy, które powstają przy spacerach na nierównej powierzchni, przy pokonywaniu przeszkód;
 • w koszu Mojżesza –płaska poduszka do kosza Mojżesza świetnie sprawdzi się jako wkładka, zabezpiecza materacyk i prześcieradło;
 • w łóżeczku niemowlęcym / kołysce / nosidełku – poduszka płaska do łóżeczka poprawia komfort snu oraz chroni materac przed zabrudzeniem. Poduszkę płaską dla noworodka należy bardziej traktować jako podkład pod jego główkę,
 • do fotelika samochodowego.

Czy poduszka płaska jest bezpieczna?

Odpowiedź w tym wypadku również brzmi – to zależy. Należy przy tym rozpatrzeć kilka ważnych rzeczy, które składają się na zapewnienie niemowlęciu bezpieczeństwa. Jest to uniwersalna lista, która przyda się przy wyborze nie tylko płaskich poduszek, ale i innych tekstyliów dziecięcych:

 1. Wykonanie z bezpiecznych materiałów – materiały muszą nadawać się do kontaktu z delikatną skórą dziecka. Powinny być oddychające, przyjemne w dotyku, łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne jest, aby posiadały certyfikat OEKO-Tex Standard 100, który potwierdza, że dany materiał jest bezpieczny dla zdrowia dziecka.
 2. Nietoksyczny nadruk – kolorowa tkanina powinna być pokryta specjalnymi pigmentami drukarskimi, odznaczającymi się brakiem metali ciężkich i innych niebezpiecznych związków chemicznych.
 3. Antyalergiczne wypełnienie – idealnie nadaje się do tego celu silikonowa włóknina, która nie przyczynia się do wywoływania alergii.
 4. Brak zamka i innych wystających, ostrych elementów – tak niepozorne elementy mogą podrapać twarz dziecka oraz dostać się do dróg oddechowych dziecka.

Płaska poduszka dla niemowlaka – potrzebna?

Jeśli poduszka ma być neutralna, to czy warto jej używać? Oczywiście, że tak. Przemawia za tym wiele pozytywnych aspektów. Jednak jak w każdej kwestii, należy zachować zdrowy rozsądek i posłuchać własnej intuicji. Jeśli zauważysz, że dziecko jest niespokojne, ma problemy z odwróceniem główki na bok i po prostu widzisz, że poduszka nie służy Twojemu dziecku – schowaj ją do szuflady i poczekaj, aż Twoje dziecko będzie mogło do niej wrócić 🙂

Jest to pomocne szczególnie przy dziecku, które ulewa po jedzeniu lub jakiś czas po nim.

Poduszka płaska nie posiada zamków błyskawicznych mogących zadrapać delikatną buzię dziecka oraz wystających tasiemek, które mogą dostać się do dróg oddechowych podczas snu.