99,9% Klientów poleca PEPI (2 669 zweryfikowanych ocen)
99,9% Klientów poleca PEPI (2 669 zweryfikowanych ocen)

Jak odpieluchować dziecko?

Odpieluchowanie dziecka to ogromne wyzwanie nie tylko dla najmłodszych, ale także ich rodziców. Może wiązać się z ogromnym stresem. Mokra pupa nie zwiastuje nic dobrego. Znajdziemy wiele pomysłów jak to zrobić, szczególnie w Internecie. Czy wszystkie pomysły są dobre? Na pewno są cenne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę.

Nie ma określonego wieku, kiedy powinny pojawić się gotowość dziecka jego odpieluchowania. W zależności od konkretnego zachowania, pojawiają się cechy między czwartym, a trzydziestym szóstym miesiącem życia. Niezależnie, która metoda uważana jest za najlepsza, każde dziecko jest inne i każde potrzebuje określoną ilość czasu. Najważniejsze, abyśmy nie chcieli na siłę przyśpieszyć tego procesu, bo może być tak że w konsekwencji się wydłuży. Stres na samą myślą o siusiu to chyba najgorsze co możemy zgotować naszemu dziecku.

Odpieluchowanie dziecka jak sama nazwa wskazuje polega na odzwyczajeniu malucha od noszenia pieluszki i nauczeniu go, jak się korzysta z nocnika. Wprowadzenie nocnika do codzienności dziecka, powinno odbywać nie mądrze. Z jednej strony nie powinien straszyć, z drugiej nie może stać się zabawką, przez co jego pierwotna funkcja zostanie zignorowana na rzecz bycia kapeluszem lub domkiem dla lalek. Jak zatem zachęcić dziecko do korzystania z nocnika? W wielu przypadkach najskuteczniejszym sposobem, jest nauka przez zabawę, ale nie taką kiedy nocnik zaczyna pełnić inną funkcję, ale wtedy kiedy spełnia swoje zadanie.

Wybierz dobry czas na trening

Odpieluchowanie to proces, musimy uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej wybrać takie dni kiedy mamy wolne. Może weekend, albo urlop? Nie organizuj w te dni żadnych uroczystości, ani wizyt. Bądź czujny i skup uwagę całą na dziecku.

Konsekwencja

Podczas odpieluchowywania musimy być konsekwentni. Nie przerywaj całego procesu. Nie zakladaj mu pieluszki np na spacer z obawy, że się zmoczy. To dla dzieci mylący sygnał. Dziecko nie rozumie dlaczego czasem musi siusiać na nocnik, a czasem może do pieluchy. Jeżeli obawiasz się, że dziecko zamoczy łóżko, doskonałą pomocą są prześcieradła nieprzemakalne. Możesz kupić takie o wymiarach 120×90 lub 140×70 .

Nocnik zawsze w widocznym miejscu

Postaw nocnik w widocznym miejscu, aby dziecko mogło z niego swobodnie skorzystać. Dzięki temu z czasem nabierze nawyku

Zdejmuj pieluchę

Zdejmij dziecku pieluszkę podczas pobytu w domu. Bielizna może kojarzyć mu się z pieluchą, a dziecko bez niczego prościej posadzić na nocnik.

Rozmawiaj z dzieckiem

Wytłumacz dziecku o nadchodzących zmianach. O tym co się dzieje z jego działek, kiedy się tak dzieje i co należy zrobić.

Bądź gotowy na wpadki

Zdarzają się każdemu również najlepszym. Dodatkowe majteczki, spodenki czy spódniczka przydzacą się, kiedy dziecko się zapomni i nie powie o potrzebie.

A wy jakie macie sposoby na odpieluchowanie ? Podziel się z nami w komentarzu